Moda męska lat 80-tych – Do czego warto powrócić dzisiaj?

0
88

Nie bez przyczyny zwykło się mówić „szalone lata osiemdziesiąte”. Nawet jeśli chodzi o modę tamtego okresu z pewnością nie można narzekać na nudę. Zmiany kulturowe w tym czasie były ogromne – niewątpliwie znalazło to przełożenie nawet w stylizacjach, zarówno męskich, jak i żeńskich. Miks silnych i kontrastujących trendów – disco, rock i fitness nawet po dziś dzień wpływa na modę i wyobraźnię projektantów, wizażystów, czy influencerów, pracujących nad największymi pokazami. Czym zatem charakteryzowała się moda męska lat 80-tych? Co mężczyźni zawdzięczają jej dzisiaj? Czy warto do niej wracać? Jeśli tak – w jaki sposób? O tym wszystkim poniżej.


Męskie stylizacje lat 80-tych – czym się odznaczały?
Kolorowo, niebanalnie, bardzo charakterystycznie – Lata 80-te to wspaniały czas dla mody męskiej. Dlaczego? Z całą słusznością można stwierdzić, iż to czas największego rozwoju kultowych marek jak Versace, Calvin Klein, czy Giorgio Armani, a także pojawienia się niezwykłego zróżnicowania stylów oraz indywidualności. Obok idealnie skrojonych garniturów od Armaniego pojawiły się katany w napoleońskim stylu z ozdobnymi guzikami znane z teledysków Michaela Jacksona, a także kurtki ramoneski, czy dresy. To czas wielkich inspiracji ulicą, gwiazdami popu, czy kina, a także muzyki. W końcu za sprawą zespołu The Ramones narodził się styl grunge.


Styl grunge – na czym polega?
Luz, niebanalna niedbałość, naturalność, wyróżnianie się oraz wyrażanie swojej osobowości poprzez ubrania – tak w dużym uproszczeniu można scharakteryzować styl grunge. W modzie męskiej styl ten kojarzy się przede wszystkim z szeroką kratką, a także wytartymi trampkami, czy glanami. Idealnie w ten styl wpisują się również ciemne kolory, szerokie swetry, kraciaste koszule, a także skórzane ramoneski, które niewątpliwie królują na ulicach aż do dzisiaj. Można powiedzieć, że grunge przeżywa swój renesans. W końcu w ostatnich latach zarówno wspomniane elementy garderoby, jak i dodatki – ćwieki, rękawiczki bez palców, czy chusty w kratę cieszą się sporą popularnością.


Ubrania lat 80-tych – co było wówczas modne?
Jak już wspomniano wyżej lata osiemdziesiąte to czasy olbrzymiej różnorodności. Do jednych z największych trendów tamtego czasu zaliczyć można jedwabne koszule we wzory, których prekursorem był Versace. Z kolei jeśli chodzi o nakrycia wierzchnie królowały jeansowe katany, noszone zazwyczaj z jeansami oraz białymi adidasami, a także kurtki ramoneski – szczególnie wśród fanów rocka i miłośników cięższego brzmienia.


Jeśli zaś chodzi o inspiracje rodem z wielkiego ekranu – któż nie pamięta serialu „Miami Vice” czy Mavericka z „Top Gun”? No właśnie! Każdy stylowy mężczyzna musiał posiadać okulary avlator, a także pastelowe garnitury, noszone z mokasynami oraz kolorowymi T-shirtami.


Bogactwo kolorów oraz wzorów
Mówiąc o latach osiemdziesiątych nie należy pomijać jeszcze jednego ważnego aspektu – mianowicie bogactwa wzorów, materiałów oraz kolorów. W końcu szalenie popularne były wówczas chociażby neony – wracające do łask i dzisiaj. Szczególnie w dodatkach, jak okulary i buty, czy kobiecych makijażach. Z tkanin niewątpliwie rządził welur oraz kresz, a niezwykłą popularnością wśród wzorów cieszyły się zwierzęce printy – jak na przykład skóra węża. Tak olbrzymia różnorodność zachęca do przemycania elementów tej mody do dzisiejszych stylizacji – w końcu jest z czego wybierać. Niezależnie od okazji – znaleźć tu można zarówno elementy doskonale wpisujące się w okazje formalne, jak i te po prostu na co dzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here